Arpanetist Facebookini - Interneti kujunemislugu

 

Tanasele veel tuttav tehnoloogia- Mitmikmängud

Kogenud mängijad ütlevad suure tõenäosusega, et mitme mängijaga mängud ilmusid 90ndatel - just siis ilmusid sellised hitid nagu Civilization, Quake III Arena ja paljud teised mängud. Kõige esimene mitmikmäng ilmus aga isegi mitte 80ndatel - 70ndatel, vaid pigem 1973. aastal. Selle nimi oli Empire ja see käitus maailma esimeses e-õppe süsteemis PLATO. Arvestades tõsiasja, et juba 70. aastatel oli tal kogu maailmas sadu terminale, mida ühendas üks võrk, oli selle jaoks mitme mängijaga mängude loomine vaid aja küsimus.

Mäng ise oli üsna lihtne: eesmärk oli vallutada galaktika, mis hõlmas 25 planeedisüsteemi ja 4 võistlust. Mängu alguses sai iga mängija enda käsutusse kolme planeedi ja
armee. Muidugi ei olnud siin vaja mingist graafikast rääkida - kõik kuvati ühevärvilistel ekraanidel eraldusvõimega 512x512 ning juhtimine toimus igasuguste manipulaatorite puudumise tõttu klaviatuurilt: näiteks üles lennamiseks tuli sisestada 90, alla - 270.

PLATO terminalid suhtlesid hostiga kanaliga kiirusega 1200 baud - 4800 bps ehk veidi üle 0,5 KB / s - tänapäevaste standardite järgi naeruväärne kiirus, kuid siis oli see enam kui piisav.

Mäng oli väga populaarne - näiteks aastatel 1978–1985 veetsid kasutajad selles kokku üle 300 000 tunni.





Kadunud tehnoloogia-Digitaalne helilint(DAT)



Digitaalne helilint oli Sony idee ja pakkus digitaalset salvestamise võimalust, kuid samasuguse kujundusstiiliga nagu väiksemas formaadis kompaktne kassett.

DAT oli võimeline salvestama kõrgema kvaliteediga kui CD ning uhkus ka võimalusega lugusid nummerdada ja CD-le sarnaselt otse nende juurde hüpata. Kuid selle vormingu maksumuse tõttu ei haaratud seda tegelikult tarbija tasandil, vaid seda kasutati erinevatel professionaalsetel turgudel ja arvuti andmekandjana.

Kuna alates 1987. aastast oli müük umbes 660 000, oli Sony teatanud, et lõpetab DAT-masinate tootmise 2005. aastal. Formaat asendati kõvakettaseadmete ja mälukaartidega, kuid mõnes piirkonnas on see endiselt kasutusel.







Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

E-ITSPEA 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

E-ITSPEA 9: IT juhtimine ja riskihaldus